ISO 22000 Nedir?

ISO 22000

ISO 22000 nedir açıklamamıza geçmeden önce açıklamak gerekirse; Günümüzde sağlık sorunlarının en büyük sebeplerinden biri olan besinler sorunudur. Gerek geçmişten bu yana gittikçe yapılarının değiştirilmesi, gerekse doğal olmayan ilaçlar kullanılması gibi pek çok sorun yüzünden artık insanları korkutur hale getirmiştir. Bilim insanları ve devletler insan ömrünü daha uzun ve sağlıklı yaşar hale getirmek için uğraşlarına devam etmektedirler. İşte ISO 22000 de bu akımın sonucunda ortaya çıkmış bir sistemdir.

Peki, tam olarak ISO 22000 nedir?

ISO 22000 Nedir

ISO 22000 Kalite Yönetim Sistemi aslında tüketilecek olan besinlerin üreticiden tüketiciye gelene kadar geçtiği basamakları değerlendirerek en sağlıklı ve güvenli bir hale getirmeyi amaçlar. Ancak içeriğinde pek çok detay vardır. ISO 22000 sisteminin kullanılması tedarikçilerin sektörde çok fazla talep gören ürünlerin üretim ve dağıtım süreçlerini kontrol edip geliştirerek insan sağlığı açısından sağlıklı ve güvenli firma açısından da daha kârlı bir hale dönüşmesini sağlar.

Detaylı olarak tekrar  ISO 22000 nedir diye soracak olursak, gıda sektörü uzmanları tarafından geliştirilmiş olan ülkeler arası kabul edilmiş bir standardı olan sistemdir diyebiliriz. Standart olmasının nedeni, gıda güvenliği yönetiminin ihtiyaçlarını gıda tedarik zinciri ile uygun hale getirmektir. ISO 22000 Belgesi standardının, pek çok ülke tarafından kabul görmesi ve geliştirilmesi yakın zaman da tüm dünyanın bu sistemin üzerinde hareket edeceği anlamı taşımaktadır.

Güvenli ve sağlıklı besin alımı için sürekli artan taleplerin olması sonucunda ülkeler pek çok gıda standardının geliştirilmesi yönünde harekete geçmiştir. Bu her ülkenin kendi içinde oluşan standartları özellikle uluslararası alışverişlerde karışıklığa yol açmıştır. Bu yüzden de hemen hemen bütün ülkelerin kabul ettiği standartların bulunması gerekliliği ortaya çıkmıştır. ISO 22000 Kalite Yönetim Sistemi Sistemi ile bu gerekliliğin karşılanması hedeflenmiştir.

ISO 22000 Faydaları nelerdir?

ISO 22000 nedir sorusuna cevap bulduktan sonra, bu sistemin niçin kullanılması gerektiğini insanlara veya üreticiye ne gibi faydaları olabileceğini de bilmek gerekir. ISO 22000 sisteminin kuşkusuz en büyük amacı ve faydası besinlerden kaynaklanan insan ömrünü kısaltıcı ve sağlığı bozması gibi problemleri en aza indirmektir. Bunu sağlayabilen sistem şüphesiz ki insanların memnuniyetini ve sadakatini kazanacaktır. Ürünün reddedilmesi, şikâyet edilmesi vb. problemlerin oluşmasını engeller. Buda çalışma ortamının güvenilir ve kaliteli olmasını sağlar.

Save

Save

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir