ISO 9001 belgelendirme kuruluşları

ISO 9001 Belgelendirme Kuruluşları

Eğer bir şirketiniz varsa bu şirket için ISO 9001 belgesi alacaksanız önünüzde birçok adım var demektir. Bunun için öğreneniz gereken temel şeylerden bir tanesi ise ISO 9001 belgelendirme kuruluşları ve belgelendirme hakkındaki bazı bilgilerdir.

ISO 9001 belgelendirme kuruluşları
ISO 9001 belgelendirme kuruluşları

Öncelikle anlatma belgelendirmenin tanımı ile başlayalım. Belgelendirme, hizmetin, muayenenin, ürünün, personelin ya da sistemin daha önceden belirlenmiş olan standart ve teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının yazılı olarak herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından belirlenmesi işlemidir.

Türkiye’de ISO 9001 belgelendirme kuruluşları sayısı tam olarak belli olmamakla birlikte yaklaşık 100 ya da 110 tane kuruluşun bulunduğu belirtiliyor. Bu kuruluşlar sadece ISO 9001 üzerinde değil başka belgeler üzerine de faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. ISO 9001 belgesi diye belirtilen kalite yönetim sistemi ise uzun yıllardan en çok verilen belgeler arasında.

 ISO 9001 belgelendirme süreci nasıldır?

Belgelendirme süreci, öncelikli olarak verilecek belgeye göre değişmektedir. Verilecek belge için uygun belirlenen uygun sistemin kurulması ve bu halde belli bir süre firmanın devamlılığını sağlaması gerekmektedir. Ardından uluslararası geçerliliği olan denetim yetkilileri tarafından yapılan denetim sonucunda belgelendirme yapılıp yapılmamasına karar verilir. Eğer yapılan bu denetim sonucu olumlu ise ve belgelendirme yapılacak ise bu belgenin verilmesi anlamına gelmemektir. Sadece belgenin verilmesi süreci belgelendirme ile başlamış olur. Bu süreç bu andan itibaren daha kolay bir hal alarak devam edecektir.

Her ne kadar kaliteli belgesi alınacak olsa da alınıp satılan maldan daha çok denetçi belgelendirmenin en can alıcı noktasını oluşturur. Çünkü bütün bu işlemler denetçinin sunacağı rapor doğrultusunda şekil alır.

Türkiye’de işini doğru ve kaliteli yapan denetim kuruluşları olduğu gibi bunun tam tersi kuruluşların varlığını sürdürdüğünü söylemek çokta yanlış olmaz. Önemli olan bu kuruluşların denetçilerini doğru bir şekilde yetiştirmesidir. Böylelikle, denetleme süreci de doğru işler. Ancak, tüm sektörlerde olduğu gibi işini saygı duymayan ve titizlik göstermeyen hatta denetçi göndermeyip para verene sertifikalarını veren firmalarda var. O yüzden bu belgeyi almak isteyen bir firmanın, belgelendirme kuruluşları konusunda etraflıca bir araştırma yapması ve bu konuda tercihini doğru yapması oldukça önemlidir. Daha detaylı bilgi için ISO 9001 belgesi alma aşamaları adlı makalemizi okumanız öneririz.

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir