ISO 9001 Belgesi Alma Aşamaları

ISO 9001 Belgesi alma aşamaları

ISO 9001 belgesi alma aşamalarına geçmeden önce ilk olarak yapılması gereken; üst yönetiminin onayını almaktır.

ISO 9001 belgesi almanın bir zorunluluk değil kurum ve kuruluşların isteğine bağlı olduğu bilinmelidir. Bu nedenle ilk olarak üst yönetimin bu çalışmalara her türlü maddi ve manevi desteği vereceğini garanti etmesi gerekir. ISO 9001 belgesi almak çok pahalı olmasa da yine de belirli bir maliyeti olacağı bilinmelidir.

ISO 9001 belgesi alma aşamaları
ISO 9001 belgesi alma aşamaları

ISO 9001 Sistem Kurulumunu gerçekleştirmek

Belgelendirme için başvurmadan önce ISO 9001 kalite sistemini kurum veya kuruluşunuzda kurmanız ve uygulamaya başlamanız gerekir. ISO 9001 belgesi alma aşamaları adım adım uygulanmalıdır. Bunun için danışman firmalardan destek alabileceğiniz gibi bilginiz varsa siz ya da bu konuda eğitimli elemanınız varsa onun desteği ile kurabilirsiniz. Personellerinize gerekli eğitimlerin verilmesini sağladıktan sonra dokümantasyon yapısını oluşturmalısınız.

ISO 9001 Sistem uygulama aşaması

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi‘nin alt yapısını kurumunuzda oluşturduktan sonra denetim öncesi son adımı olan uygulama aşamasına geçmelisiniz. Sistemin aksayan yönleri varsa belirlenmeli düzeltici önleyici faaliyetler ile bu aksaklıklar giderilmeye çalışılmalıdır. Tüm kuruluşun bu aşamada sisteme uyması gerekmektedir. Bir birimde bu çalışmalar yapılırken bir başka birimde dikkate alınmaması kabul edilemez. Kalite Yönetim Sistemi bir bütün olarak düşünülmelidir.

ISO 9001 Belgelendirme kuruluşuna başvurunun yapılması

Tüm sistemi kurdunuz ve kurumunuzda uygulamaya başladıysanız artık belgelendirme için hazırsınız demektir. Bu aşamada belgelendirmeyi yapacak kuruluşlar ile iletişime geçmeniz gerekir. TÜRKAK’dan belgelendirme isteyebileceğiniz gibi akredite edilmiş ya da akredite kuruluşlardan temsilcilik almış ISO Belgesi Belgelendirme Kuruluşlarından hizmet alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu belgelendirme kuruluşunun akredite kapsamına bakmak ve sizin faaliyet alanınıza uygun olarak akredite olduğuna emin olmaktır.

ISO 9001 Belgesi Belgelendirme Denetimi

ISO 9001 belgelendirme kuruluşlarıtarafından size önceden bildirilen tarihte denetime gelinir. ISO 9001 standartlarında majör ve minör uygunsuzluklar var ise bunlar tespit edilir. Eğer uygunsuzluklar tekrar değerlendirmeyi gerektiriyor ise belgelendirme firması kuruma eksiklikleri düzeltmesi için makul bir süre vererek belgelendirme yapmadan tekrar değerlendirme yapmak üzere ayrılır. Tekrar değerlendirmeye gerek yok ise belgelendirme kuruluşu ISO 9001 belgesini düzenleyerek kuruma gönderir.

ISO 9001 belgesinin devamlılığının sağlanması

ISO 9001 belgesi alma aşamaları başarı ile tamamlanıp belge alındıktan sonra belgenin devamlılığının sağlanması gerekmektedir. ISO 9001 belgesi 3 yıllık süre için verilir. Ancak bu süre içerisinde kurumu her yıl ara denetim ile denetler. Süreçler uygun bir şekilde işlemeye devam ediyorsa belgenin devamlılığına karar verilir. Her 3 yılda birde ana denetim yapılarak belge yenilenir.

Save

Save

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir