ISO 9001 Belgesi almak için gerekli evraklar

ISO 9001 Belgesi almak için gerekli evraklar

Firmaların ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklar derken kalite standartlarında görev yaptığını ve bu kalitenin zaman zaman denetimlerle korunduğunu gösteren bazı belgeler göze çarpmaktadır. Üretimde piyasa koşullarının en iyisi ve en güveniliri olma yolundaki her firma, kendi satış rakamlarını ve müşteri kitlesini arttırmak için ISO 9001 veya diğer kalite belgelerini alma yoluna gitmektedir.

ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklar
ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklar

Uzun yıllar sektörde bulunup sürekli aynı seviyelerde seyreden firmalar, yenilerin kendilerinden daha başarılı olması ile ISO 9001 belgesinin önemi daha da ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir düşüncesini doğurmuş ve firmanın bütün evrak ve faaliyet belgeleri bir araya getirilerek bu belge için müracaat hazırlığı oluşturulmuştur. Yeni açılan firmalar da eski firmalar gibi aynı seviyede kalmamak ve standartlarını aynı kalitede tutmak adına ISO 9001 belgesi alma yolunu seçmektedir.

ISO 9001 belgesi almak için hangi evraklar gereklidir?

Evrakların bir araya getirilmesinde ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir dersek;

-vergi levhası fotokopisi,

-faaliyet belgesi fotokopisi,

-imza sirküleri fotokopisi,

-Resmi Gazete fotokopisi, –

Firma Faaliyet Kapsamı, –

Firma faaliyet alanları ve süreçleri, –

Çalışan sayısı ve görev tanımları, –

firma logosu,

-firmanın vizyon ve misyonu,

-yıllık üretim, üretim kapasitesi,

-müşteri memnuniyeti, onaylanan tedarikçi performansları, müşteri şikâyet oranları,

-fire oranı,

-kalibrasyona giden ölçü birimleri,

-üretimde kullanılan makinalar, model, seri, tip, yıl ve üreticisi,

-üretim, üretime hazırlık,

-kalite kontrol ve sevkiyat prosesleri gibi belgeler hazırlanarak müracaat yapılmaktadır.

Küçük büyük her firma, özellikle daha da büyüme ve faaliyetlerini genişletme yolundaki kuruluşlar, ISO 9001 belgesi ile çizgilerini koruma yoluna gitmektedir. Ürün kalitesi üretici firmanın kalite standartlarına uyumu ile resmiyet kazandığından küçük büyük her işletme ISO 9001 belgesi alabilmek için sürekli iyileştirme ve geliştirmeler yapma yolundadır. Yenilikçi olmak ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak, daha çok ürün ve hizmetin ortaya çıkmasını sağlayıp, ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Bu belgelerle onay almaya müracaat eden firmalar, ISO 9001 belgesi fiyatı için gerekli ödemeyi yaptıktan sonra denetlenme sürecine geçerler. Denetlemesi de olumlu geçtiği takdirde ISO 9001 belgesi alacaktır. Kurulu olan sisteminin Kalite Yönetim Sistemi standartlarının uluslararası kabul görmüş uygunluğunda olduğunu göstermiş olacaktır. Hizmet kalitesinin de bu standartların istediği ölçüde olacağının güvencesi sağlanmış olmaktadır. Ortak işbirliği içerisinde olunan firmalar içinde ISO 9001 belgesi güvenin oluşmasını ve uluslararası standartlarda kaliteye dikkat edileceği izlenimi yarattığından daha çok iş akışı sağlanmaktadır.

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir