ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 belgesi nedir

ISO 9001 belgesi nediri açıklamadan önce bahsedecek olursak; ISO’nun açılımı International Organization for Standardization’dur. 1947 yılında kurulan ISO uluslararası standartlardan oluşan bir kalite yönetim sistemidir. ISO 9001 belgesi ise bu örgütün ISO 9001 şartları ile belirlemiş olduğu şartlarla kuruluşun kalite ve hizmet olarak uygunluğunu belirten bir belgedir. Bu belgeye sahip olan kuruluşlar kalite ve hizmet olarak uluslararası standartlara sahip olduklarını kanıtlamış olurlar.

 

 ISO 9001 belgesine nasıl sahip olunur?

ISO 9001 belgesine sahip olmak isteyen şirketler öncelikle ISO 9001 belgesin de yer alan standartları yerine getirmiş olmalıdır. Bu standartlara uygun olmayan şirketler ise ilk olarak ISO 9001 belgesin de belirtilen şartları sağlamadır. Daha sonra ise şirketinizin ISO 9001 standartlarına uygun olup olmadığınızı denetleme yetkisine sahip bir kuruluşa şirketinizin yönetimini denetleterek bu belgeye sahip olabilirsiniz.

ISO 9001 şartlarına şirketinizin uyum sağlaması konusunda ISO 9001 danışmanlık firmaları şirketlere yardımcı olmaktadır. Eğer sizde şirketinizin ISO 9001 belgesi almasını istiyorsanız mutlaka bu firmalardan yardım almanız size büyük kolaylık kazandırır. ISO 9001 danışmanlık hizmeti veren firmaları verdiği profesyonel yardımlar sayesinde şirketinizin en kısa sürede ISO 9001 belgesi almasına yardımcı olacaktır.

ISO 9001 danışmanlık firmaları görevlendirdiği personellerini şirketinize yollayacaklar ve şirketinizde bir takım inceleme yaparak nelerin değiştirilmesi gerektiğini size bildirerek gerekli yazılı belgeler oluşturmanızı isteyecekler. Bu süreç sizin şirketinizin büyüklüğüne göre değişmektedir. Uluslararası kalite standartlarına uygun bir firma olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız mutlaka ISO 9001 belgesini almanız gerekmektedir.

 

Bir kuruluşun ISO 9001 belgesi olması önemli midir?

Bir kuruluşun ürünlerinin ve hizmetinin müşterileri memnun edecek kalitede olduğunu anlamamıza yardımcı olacak en iyi şey kurumun ISO 9001 belgesine sahip olmasıdır. Belgeyi almaya hak kazanmış bir şirket müşteri ihtiyaçlarına önem veren şikâyetleri dikkate alan kısacası iyi bir hizmet sunan bir firmadır. Kısacası kalite ile ilgili her konuda bu belgeyi almış olan kuruluşlara güven duyabilirsiniz.

ISO 9001 belgesi ile şirketler kaliteli bir yönetim uyguladıklarını ispat etmiş olurlar. Bu nedenle şirketler bu belgeyi almak için belirtilen şartları yerine getirerek gerekli kurumlara başvurmalıdırlar. Müşteriler ise bir ürün satın alırken ya da bir hizmet için firma seçimi yaparken mutlaka şirketin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesinin olup olmadığını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Save

Save

Save

Save

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir